مشاوره خانواده

بهبود روابط خانوادگی! این همان کاری است که یک مشاور خانواده در آن مسیر گام بر می دارد. مشاور خانواده تلاش می کند با بررسی فرد به فرد و جمعی خانواده علاوه بر آنکه مشکلات و موانع یک خانواده خوب را کشف و درمان می کند به رشد و توسعه خانواده کمک می کند. البته هدف مشاوران خانواده بیشتر از آنکه درمان باشد؛ پیشگیری است و به همین دلیل است که همه خانواده ها به یاری یک مشاور خانواده احتیاج دارند. مشاوران چه به عنوان آیینه روح و روان و چه به عنوان آگاهی بخش هایی  که صرفا علمی نگاه می کنند، قصدشان کیفیت بخشی به زندگی فردی و تربیتی افراد است و این کیفیت بخشی خود به خود خانواده و جامعه را هم رشد می دهد.

مشاوره خانواده چیست؟
چرا مشاوره خانواده؟
مشاوره خانواده برای چه کسانی؟

مشاوره خانواده چیست؟

پایگاه بین المللی «کلینیک مایو واقع در ایالات متحده آمریکا» مشاوره خانواده را یک فعالیت روانشناختی می داند که طی آن اعضاء خانواده با کمک مشاور و همفکری با هم در مسیر رفع مشکلات و تضادها و بهبود روابط خود تلاش می کنند. مشاوره خانواده به مراجعه کننده کمک می کند تا توانمندی ایجاد ارتباطات عمیق در خانواده برای گذر از موقعیت های استرس زا را به دست آورد. در طی یک جلسه مشاوره سه اتفاق  و تجربه مهم برای اعضاء خانواده رخ می دهد که به صورت زیر است:

 • شما به عنوان عضو از خانواده درک می کنید که خانواده شما در مورد بیان افکار، احساسات و حل مشکلات به شیوه ای مولد و پویا چگونه عمل می کند.
 • نقش اعضاء خانواده در موقعیت های مختلف به همراه الگوهای رفتاری و اجتماعی آن ها را کشف می کنید تا بتوانید در کنار هم از درگیری ها و تضادها پیشگیری کنید.
 • شما می توانید نقاط قوت خانواده خود را شناسایی و تقویت کرده و نقاط ضعف را مرتفع کنید.

اگر هنوز مطمئن نیستید که مشاوره خانواده می تواند شما و خانواده تان را رشد دهد، ادامه این مطلب را بخوانید.

چرا «مشاوره خانواده»؟

اگر تا به حال حتی یکبار در مورد خود یا خانواده تان با موقعیت های زیر رو به رو شده اید یا حتی سوالی مشابه موارد زیر از خود پرسیده اید، قطعا مشاوره خانواده به شما کمک خواهد کرد. در طول مشاوره خانواده می آموزید چه طور به بهترین شکل به سوالات زیر پاسخ دهید، خود و خانواده تان را در بهترین و مطلوب ترین مسیر حرکت دهید. مشاوره خانواده مهم است چون سوالات زیر مهم و پاسخ آن ها مهم تر است:

 • من نمی توانم با فرزندم حتی برای یک رقیقه بدون بحث و جدل صحبت کنم.
 • همسرم به من توجه نمی کند، آیا من مشکلی دارم؟
 • می خواهم خانواده ای شادتر داشته باشم، چه کار کنم؟
 • آیا می توانم در کنار خانواده ام بدون درگیری و تضاد، خوشحال و شاد زندگی کنم؟
 • چرا احساس می کنم در خانه برای کسی مهم نیستم؟
 • آیا پدر و مادرم واقعا متوجه نیستند که من بزرگ شدم و آن کودک 20 سال پیش نیستم؟
 • آیا می شود خانواده ام در بحران ها کمترین آسیب را ببیند؟

اگر فکر می کنید لازم است دقیق تر درباره مشاوره خانواده اطلاعات کسب کنید، به ادامه همین مطلب بروید. 

«مشاوره خانواده» برای چه کسانی است؟ آیا به درد من می خورد؟

مشاوره خانواده مناسب تمام خانواده ها است. چه قصد آن ها رفع مشکلات موجود یا جلوگیری از آن ها باشد و چه توسعه و رشد محبت و همدلی در خانواده. اگر یکی از موارد زیر باعث رنجش شما و اطافیان تان شده است یا به دنبال توسعه مهارت های شخصی و خانوادگی خود هستید، مشاوره خانواده قطعا مناسب شماست و شما در دسته مخاطبان آن قرار دارید.

 1. ارتقاء و حفظ سلامتی روحی و روانی اعضاء خانواده
 2. تقویت ارتباطات عمیق در بین اعضاء خانواده
 3. افزایش انسجام و استحکام خانواده
 4. افزایش درک و همدلی
 5. رفع اختلالات و تعارضات خانواده

اگر در مورد دوره «مشاوره خانواده» هنوز سوالی برای شما در زمینه شیوه برگزاری، مدل جلسات و… باقی مانده است، کافی است با ما تماس بگیرید.