مشاوره روانشناختی پیشگیری و مقابله با پیامدهای کرونا

کرونا بیش از یک بیماری و یک ویروس کشنده در جهان کنونی تغییر و تحول ایجاد کرده است و به زعم کارشناسان ابعاد اثرگذاری کرونا در زندگی بشر بیشتر از جنگ جهانی و یا بحران های اقتصادی و مدیریتی پنج-شش دهه اخیر جهان خواهد بود. بخش مهمی از این اثرگذاری ناشی از پیشرفت علمی بشر و وجود رسانه ها و به عبارتی به خاطر گسترش اطلاعات است. طی جلسات مشاوره کرونا مشاوران متخصص سرویاسین تلاش می کنند تا با شیوه های علمی به مراجعه کننده خود کمک کنند علاوه بر آنکه مشکلات و چالش های به وجود آمده توسط کرونا را رفع کنند، بتوانند از پیامدهای منفی آن پیشگیری کرده و از موقعیت های ویژه ای که به وجود آورده است بهره کافی را ببرند.

مشاوره کرونا چیست؟
چرا مشاوره کرونا؟
مشاوره کرونا برای چه کسانی؟

مشاوره کرونا چیست؟

در آغاز بیایید به این جمله از «موسسه روابط بین الملل هلند» که یک آکادمی علمی و اتاق فکر واقع در لاهه است توجه کنیم. “بحران کرونا نه تنها تهدیدی برای سلامت، اقتصاد و امنیت کشور‌های اروپایی، بلکه بحرانی است ویرانگر که موجودیت اتحادیه اروپا را تهدید می کند!” البته که بحران کرونا مختص اروپا نیست و تمام جهان را در موضوعات و جوانب مختلف تحت الشعاع قرار داده است. در چنین شرایطی که اقتصاد، سیاست، اجتماع و سلامت جسمی افراد در سطحی کلان مورد ضربه و آسیب قرار می گیرد، خود به خود بُعد روانی انسان وارد شده و این بعد شاید بیش از دیگر ابعاد مورد ضربه قرار گیرد. مشاور متخصص و روانشناس مسئولیت دارد مراجعه کننده خود را به سمتی ببرد که علاوه بر کنترل و کاهش مشکلات و تعارضات، رشد و توسعه را مشاهده کند. پس تا اینجا شاید تا حد خوبی اینکه «مشاوره کرونا چیست؟» مشخص شده باشد. مشاوره کرونا یک فعالیت روانشناختی تخصصی و درمانی است که در آن مشاوران و روانشناسان سرویاسین تلاش می کنند به شیوه های علمی مراجعه کننده خود را در مسیر پیشگیری، مقابله و رشد در موقعیت بحران کرونا قرار دهند.

اگر هنوز مطمئن نیستید که مشاوره خانواده می تواند شما و خانواده تان را رشد دهد، ادامه این مطلب را بخوانید.

چرا «مشاوره کرونا»؟

مشاوره کرونا برای همه ما لازم است، چون کرونا همه ی ما را به چالش می کشد، اما اگر تا به حال حتی یکبار در دوران کرونا  با موقعیت های زیر رو به رو شده اید یا حتی سوالی مشابه موارد زیر از خود پرسیده اید، قطعا مشاوره کرونا به شما کمک خواهد کرد. در طول مشاوره کرونا می آموزید چه طور به بهترین شکل به سوالات زیر پاسخ دهید، خود و خانواده تان را در بهترین، مطلوب ترین  و کم خطر ترین مسیر حرکت دهید. مشاوره کرونا مهم است چون سوالات زیر مهم و پاسخ آن ها مهم تر است:

 • از وقتی کرونا آمده حوصله ی هیچ کاری را ندارم!
 • کرونا و مشکلاتی که برای شغلم به وجود آمده مرا با بحران های اقتصادی بزرگی روبه رو کرده است.
 • چه طور بهداشت را در خانواده یا محل کارم نهادینه کنم تا با اتمام دوران کرونا، بهداشت باز هم مهم باشد؟
 • چه طور در خانه با فرزندم همدلی کنم؟
 • چه طور با همسرم که بحران های مهمی را پشت سر می گذارد، همدلی کنم و عامل آرامش او باشم؟
 • از چه روش های تربیتی برای فرزندم در مواقع خانه نشینی استفاده کنم؟
 • چه طور با همسرم که در خانه تلاش زیادی می کند همدلی کنم و عامل آرامش او باشم؟
 • چه طور بر درد عدم سوگواری بر عزیزانی که کرونا از من گرفته است فائق آیم؟

اگر فکر می کنید لازم است دقیق تر درباره مشاوره کرونا اطلاعات کسب کنید، به ادامه همین مطلب بروید. 

«مشاوره کرونا» برای چه کسانی است؟ آیا به درد من می خورد؟

مشاوره کرونا مناسب تمام خانواده ها و اشخاص است. حتی اگر شما هیچ ارتباطی با افراد بیمار یا مشکلات و پیامدهای کرونا نداشته اید، باز هم مشاوره کرونا برای شما لازم است؛ چون اثرات آن در سطح اجتماعی بر روی شما هم موثر خواهد بود! مشاوره کرونا لازم است، چه قصد شما رفع مشکلات روانی موجود یا جلوگیری از آن ها باشد و چه توسعه و رشد محبت و همدلی در خانواده. اگر یکی از موارد زیر باعث رنجش شما و اطرافیان تان شده است یا به دنبال توسعه مهارت های شخصی و خانوادگی خود هستید، مشاوره کرونا قطعا مناسب شماست و شما در دسته مخاطبان آن قرار دارید.

 1. تغییر شیوه رابطه معلم و شاگرد عجیب است و حداقل برای کودکان تا مدت ها قابل درک نیست.
 2. نبود مدرسه ی فیزیکی و ملموس برای دانش آموزان و اولیا کمی دور از ذهن است.
 3. اضطراب و استرس ناشی از کرونا در جامعه بر کارکردهای زندگی عادی ما اثر می گذارد. 
 4. وسواس فکری و علمی در اکثر عضاء خانواده به خصوص مادران خودنمایی خواهد کرد. 
 5. بی نظمی خواب و چنین مواردی باعث افت تحصیلی و به گونه ای اختلال یادگیری خواهد شد.
 6. پیش بینی می شود آمار افسردگی و میل به خودکشی افزایش خواهد یافت.
 7. اعضاء خانواده و اجتماع دچار فوبیا (ترس های شدید) خواهند شد که گاهای ناشناخته هستند. 

اگر در مورد دوره «مشاوره کرونا» هنوز سوالی برای شما در زمینه شیوه برگزاری، مدل جلسات و… باقی مانده است، کافی است با ما تماس بگیرید.