گروه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرو یاسین

گروه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین در سال 1380 با همراهی و همیاری علاقمندان به فرهنگ و هنر در تهران فعالیت خود را آغاز کرد. از آن زمان همراه با علاقمندان به رشد فرهنگی و هنری هربار تجربه‌ای نو داشته‌ایم. درسال 1385 اولین نمایشگاه جمعی نقاشی را برپا کردیم. سرویاسین علاوه بر آنکه در حوزه نشر کتاب های کودک، نوجوان، خلاقیت و گفت و گو فعال است، برگزارکننده کارگاه ها و کلاس هایی است که تمام آن ها در جهت نیل به هدف اساسی تربیت «پژوهنده ی خلاق و متواضع» تلاش می کنند.

موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین فعالیت خود را در سال 1380 با مجوز آموزشگاه آزاد تجسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران در جنوبغربی شهر تهران آغاز نمود. با افزایش تجربه اجرایی و همچنین پژوهش های متعدد صورت گرفته، فعالیت های این مرکز در حوزه طراحی، نقاشی و به طور کلی فعالیت های مبتنی بر هنرهای تجسمی خلاصه نشد و با همراهی و همدلی علاقمندان به رشد و توسعه فرهنگ و هنر، این موسسه بیش از یک دهه است که کارکردهای فرهنگی و همچنین پژوهشی را دنبال کرده و نتایج بسیار مطلوبی را کسب کرده است. از سوابق اجرایی و علمی موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین و همچنین مدیرمسئول دکتر احمدرضا آذربایجانی (آذر) می توان به تالیف بیش از سی جلد کتاب در حوزه خلاقیت کودک و نوجوان، گفت و گو و کارگاه اندیشه که توسط انتشارات سرویاسین به چاپ رسیده اند، برپایی بیش از هفت رویداد فرهنگی و هنری اعم از نمایشگاه «هنر برای خودشناسی» و سمینارهای تربیتی، برگزاری بیش از هفت رویداد علمی مانند سلسله همایش های «جوانه های اندیشه سرویاسین» و عرضه و اعتباریابی مدل های مفهومی و برنامه های درسی شامل «پویاسازی خلاق»، «توسعه ی خلاق»، «مکمل خلاقیت»، «کارگاه اندیشه»، «کارگاه پژوهش های گروهی کودکان و نوجوانان»، «راهنمای پژوهشی به شیوه خلاق از دوران کودکی» و «پرورش خلاقیت بصری کودکان» اشاره نمود.

تعاونی فرهنگی و هنری سرویاسین با عنوان «تعاونی سرویاسین هنر» نیز در راستای استحکام بخشیدن به مفهوم در کنار هم بودن و فعالیت انجمنی علاقمندان سرویاسین تاسیس شد. به دلیل آنکه در بدو تاسیس، نگاه اقتصادی در آن فربه تر از نگاه فرهنگی و هنری واقع شد، فعالیت آن  با توقف رو به رو شد. با کمک حدود ۱۵ تن از اعضاء محترم تعاونی، مشکلات و دشواری های اقتصادی باعث نشد فعالیت «تعاونی سرویاسین هنر» با شکست رو به رو شود. با برنامه ریزی ها، رایزنی ها و همدلی همراهان حاضر تعاونی، فعالیت «تعاونی سرویاسین هنر» از سال 1399 از سر گرفته خواهد شد.

همایش «جوانه های اندیشه سرویاسین» اولین دوره خود را در سال 1387 و در محل موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین تجربه کرد. دومین همایش «جوانه های اندیشه سرویاسین» در سال 1388 تحت عنوان «یکصدمین جلسه ی کارگاه اندیشه» با موضوع تفهم و توهم همزمان با رونمایی دو کتاب از کارگاه های اندیشه با عناوین «گفت و گو» و «منطق 1» در محل موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین برگزار شد. عنوان «جوانه های اندیشه» با هم اندیشه اعضاء نوجوان کارگاه اندیشه در همان سال انتخاب شد. آخرین دوره ی این همایش با عنوان «جان و جهان، سوادمالی» و در ادامه سلسله همایش های با عنوان «جان و جهان» طی تابستان و پاییز 1398 اجرا شد و مراسم ارائه پژوهش های گروهی و بارش های اندیشه ورزانه در محل فرهنگسرای اندیشه شهر تهران برگزار شد. دبیرخانه همایش «جوانه های اندیشه سرویاسین» در بهار، تابستان و پاییز 1399 هشتمین دوره ی این همایش را با عنوان «جان و جهان، هویت» در دست اجرا دارد.

در طول این مسیر، همراهان دلسوز و علاقمندان بسیاری با مشاوره ها و همدلی های خود سرویاسین را یاری کرده اند. از آن جمله آقایان علیرضا آذربایجانی و محمود آذربایجانی هستند که چه از لحاظ علمی و چه از لحاظ اقتصادی یاری گر موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی سرویاسین بوده اند، احمد گلاب بخش، فاطمه خرمی، زهره کشاورز، بهمن یوسف زاده، لیلا علی قلی زاده، طیبه قاسمی، علی حبیب دولابی، نیره شکری پور، فاطمه پناهی، محسن میرزاعلی، تهمینه امیریان، رویا سخی کار، طاهر افتخار، اکرم و طیبه آذر، علی بهرامی، الهام قنبری، فرحناز فردی فلاح، سارا ابراهیمی، علیرضا یاری، لیلا زنگویی، مریم عیوضی، حشمت اله رستمی، لیلا جلیلی، عرفان نوروزی، زهرا شیخ، زهرا فلاح چیزه، نگار مسلم آبادی، مهران خدایاری، سارا و فاطمه یوسف زاده، زهرا فامینی نژاد، مهسا اکبری، محدثه صداقی، فاطمه بابا نژاد، ویدا فغانی، طاهره گل محمدی، مهدی درویشی و افراد بسیار دیگر که احتمالا از قلم افتاده اند.

هیئت مدیره

احمد گلاب بخش
احمد گلاب بخش مدیر بخش مالی و اداری
روانشناس و مشاور، تسهیلگر کارگاه های اندیشه و مکمل خلاق، آشنا با هنرهای تجسمی و موسیقی، تحلیلگر سوالات و نقاشی های اندیشه ورزانه
دکتر احمدرضا آذربایجانی (آذر)
دکتر احمدرضا آذربایجانی (آذر)مدیر مسئول
دکتری علوم تربیتی، آشنا به هنرهای تجسمی و موسیقی، طراح و اعتباریاب برنامه های درسی کارگاه اندیشه، توسعه خلاق، مکمل خلاقیت و…
علی حبیبی دولابی
علی حبیبی دولابی مسئول بخش انتشارات
جامعه شناس، پژوهشگر علوم اجتماعی، آشنا با هنرهای تجسمی، کارشناس نشر کودک و نوجوان و تسهیلگر کارگاه های اندیشه
مربیان و تسهیلگران